Kultursøndag: Konsert med Søblomsten Shantykor og historisk vandring

Dato: 28. Jun 2026
Sted: Veøya

Dette arrangementet er en del av et stort program for Veøya sommeren 2026: SE OVERSIKT

Historisk vandring, besøk i kirka og prestegarden

Bli med på ei historisk vandring med guide fra Romsdalsmuseet. Veøya har ei spennende historie, og vi forteller om ulike arkeologiske funn og historiske hendelser. Du får besøke den unike steinkirka fra 1100-tallet og prestegarden.

Søblomsten Shantykor

- vil løfte taket på Veøy-kirka!

Søblomsten Shantykor ble etablert i 2023 som et ledd i å hedre Søblomsten, båtbyggerhistorien på i Vestnes og arbeidet som er gjort for å få skuta på sjøen igjen. Med Søblomsten på vei til å bli konsolidert inn i Romsdalsmuseet passer det slik sett svært godt å invitere Shantykoret inn i Veøy-kirka hvor det mannsterke koret vil gjøre sitt for å løfte taket på kirka.

Søblomsten Shantykor opptrådte nylig for over 3000! mennesker ved sjøsettingen ev Søblomsten. Koret har blitt stadig mer populært i sin hjemkommune Vestnes, kjent som de er for å skape god stemning. Koret fokuserer som navnet sier på shantier som er tradisjonelle sjømannssanger. Det er flere gode solister blant sangerne i koret.

Dette blir en flott opplevelse!

Foto: Bygdabladet

Program for dagen:

10:00 BÅT 1: Båtavgang fra Nesjestranda (se billetten din!)

10:30 BÅT 2: Båtavgang fra Nesjestranda (se billetten din!)

  • Velkomst og orientering
  • Omvisning i kirka
  • Historisk vandring på området
  • Lunsj ute
  • Prestegardshistorie og besøk i prestegarden
  • 14:00 Konsert i kirka

15:30 Båtavgang fra Veøya (se billetten din!)

16:00 Båtavgang fra Veøya (se billetten din!)

Billetter:

Billett kjøper du her:   Billetter 

Billetten inkluderer:

  • Historisk vandring med guide fra Romsdalsmuseet
  • Besøk i prestegarden
  • Program i kirka
  • Båttransport tur/retur Nesjestranda

Praktisk info: 

  • Mat og drikke: Ta med alt du trenger av mat og drikke
  • Sko og klær: Sjekk værmeldinga og ta gjerne med ekstra klær, vindjakke og ha på gode tursko til å være ute hele dagen. Ta gjerne med sitteunderlag.
  • Søppel: Merk at det ikke er søppelhåndtering på øya, og vi ber deg vennligst å ta med eget søppel hjem igjen.
  • Båt fra Nesjestranda: Båten har plass til 48 passasjerer og går fra Nesjestranda småbåthavn, Hamnevikbøen. Båtselskapet er Seafun AS.
  • Parkering: Vi har fått tillatelse til å bruke parkeringa ved fabrikken til Nesje AS. Kort gangavstand til båten. Klikk her for kart (Google maps)

Ta kontakt med oss dersom du har spørsmål:

Epost: post@romsdalsmuseet.no
Telefon: 71 20 24 60
Kontortid: mandag-fredag kl 08:30-16:00